
C&K
Product No:
U21J16Z3QE22
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
14.041
14.041
10
12.59035
125.9035
25
12.03726
300.9315
40
11.414725
456.589
80
10.999575
879.966
230
10.307832
2370.80136
440
9.546835
4200.6074
945
8.561875
8090.971875
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | C&K |
| Series | 7000 |
| Circuit | DPDT |
| Package | Tray |
| Features | Epoxy Sealed Terminals |
| Actuator Type | Concave (Standard V) |
| Mounting Type | Panel Mount, Snap-In |
| Product Status | Active |
| Electrical Life | 100,000 Cycles |
| Mechanical Life | - |
| Switch Function | On-On |
| Actuator Marking | No Marking |
| Termination Style | Quick Connect - 0.062" (1.5mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | U21J1 |
| Voltage Rating - AC | 120 V |
| Voltage Rating - DC | 28 V |
| Color - Actuator/Cap | Black |
| Current Rating (Amps) | 5A (AC/DC) |
| Operating Temperature | -30°C ~ 85°C |
| Panel Cutout Dimensions | Rectangular - 20.32mm x 12.70mm |
| Illumination Type, Color | - |
| Illumination Voltage (Nominal) | - |