
Texas Instruments
Product No:
UA741CPSR
Manufacturer:
Package:
8-SO
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC OPAMP GP 1 CIRCUIT 8SO
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.494
0.494
10
0.42275
4.2275
25
0.39406
9.8515
100
0.3154
31.54
250
0.292828
73.207
500
0.247798
123.899
1000
0.191472
191.472
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Slew Rate | 0.5V/µs |
| Output Type | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Amplifier Type | General Purpose |
| Package / Case | 8-SOIC (0.209", 5.30mm Width) |
| Product Status | Active |
| Current - Supply | 1.7mA |
| Number of Circuits | 1 |
| Base Product Number | UA741 |
| Current - Input Bias | 80 nA |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Gain Bandwidth Product | 1 MHz |
| Voltage - Input Offset | 1 mV |
| Supplier Device Package | 8-SO |
| Current - Output / Channel | 25 mA |
| Voltage - Supply Span (Max) | 36 V |
| Voltage - Supply Span (Min) | 7 V |