
Texas Instruments
Product No:
UA7808CKCSE3
Manufacturer:
Package:
TO-220-3
Batch:
-
Description:
IC REG LINEAR 8V 1.5A TO220-3
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.836
0.836
10
0.7429
7.429
25
0.70528
17.632
100
0.5795
57.95
250
0.541652
135.413
500
0.478686
239.343
1000
0.37791
377.91
2500
0.352716
881.79
5000
0.335084
1675.42
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| PSRR | 72dB ~ 62dB (120Hz) |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 |
| Product Status | Last Time Buy |
| Control Features | - |
| Current - Output | 1.5A |
| Base Product Number | UA7808 |
| Protection Features | Over Temperature, Reverse Polarity |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | 0°C ~ 125°C |
| Voltage - Input (Max) | 25V |
| Voltage Dropout (Max) | 2V @ 1A |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | TO-220-3 |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 8V |