
Texas Instruments
Product No:
UA78L05ACLPM
Manufacturer:
Package:
TO-92-3
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG LINEAR 5V 100MA TO92-3
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.513
0.513
10
0.41325
4.1325
25
0.3781
9.4525
100
0.28139
28.139
250
0.255018
63.7545
500
0.211033
105.5165
1000
0.15828
158.28
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| PSRR | 49dB (120Hz) |
| Series | - |
| Package | Cut Tape (CT) |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) Formed Leads |
| Product Status | Active |
| Control Features | - |
| Current - Output | 100mA |
| Base Product Number | UA78L05 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | 0°C ~ 125°C |
| Voltage - Input (Max) | 20V |
| Voltage Dropout (Max) | 1.7V @ 40mA |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | TO-92-3 |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 5V |