
Texas Instruments
Product No:
UA78L05AIDR
Manufacturer:
Package:
8-SOIC
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG LINEAR 5V 100MA 8SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.4655
0.4655
10
0.39995
3.9995
25
0.37354
9.3385
100
0.298775
29.8775
250
0.277438
69.3595
500
0.234745
117.3725
1000
0.181393
181.393
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| PSRR | 49dB (120Hz) |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Active |
| Control Features | - |
| Current - Output | 100mA |
| Base Product Number | UA78L05 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Voltage - Input (Max) | 20V |
| Voltage Dropout (Max) | 1.7V @ 40mA |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 5V |