
Texas Instruments
Product No:
UA78L06ACLPRE3
Manufacturer:
Package:
TO-92-3
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG LINEAR 6.2V 100MA TO92-3
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.475
0.475
10
0.40755
4.0755
25
0.38038
9.5095
100
0.304285
30.4285
250
0.282568
70.642
500
0.239096
119.548
1000
0.184756
184.756
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| PSRR | 48dB (120Hz) |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) Formed Leads |
| Product Status | Last Time Buy |
| Control Features | - |
| Current - Output | 100mA |
| Base Product Number | UA78L06 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | 0°C ~ 125°C |
| Voltage - Input (Max) | 20V |
| Voltage Dropout (Max) | 1.7V @ 40mA |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | TO-92-3 |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 6.2V |