
Texas Instruments
Product No:
UA78L08ACD
Manufacturer:
Package:
8-SOIC
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG LINEAR 8V 100MA 8SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.4345
1.4345
10
1.2825
12.825
25
1.21714
30.4285
100
0.999875
99.9875
250
0.934648
233.662
500
0.825968
412.984
1000
0.65208
652.08
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| PSRR | 46dB (120Hz) |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Last Time Buy |
| Control Features | - |
| Current - Output | 100mA |
| Base Product Number | UA78L08 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | 0°C ~ 125°C |
| Voltage - Input (Max) | 23V |
| Voltage Dropout (Max) | 1.7V @ 40mA |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 8V |