
Texas Instruments
Product No:
UA78L09ACLP
Manufacturer:
Package:
TO-92-3
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG LINEAR 9V 100MA TO92-3
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.969
0.969
10
0.8683
8.683
25
0.82422
20.6055
100
0.67716
67.716
250
0.633004
158.251
500
0.559398
279.699
1000
0.441636
441.636
2500
0.412196
1030.49
5000
0.39158
1957.9
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| PSRR | 45dB (120Hz) |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) |
| Product Status | Active |
| Control Features | - |
| Current - Output | 100mA |
| Base Product Number | UA78L09 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | 0°C ~ 125°C |
| Voltage - Input (Max) | 24V |
| Voltage Dropout (Max) | 1.7V @ 40mA |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | TO-92-3 |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 9V |