
Texas Instruments
Product No:
UA78M05QDCYRG4Q1
Manufacturer:
Package:
SOT-223-4
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG LINEAR 5V 500MA SOT223-4
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.988
0.988
10
0.88635
8.8635
25
0.84094
21.0235
100
0.69084
69.084
250
0.645772
161.443
500
0.570665
285.3325
1000
0.450528
450.528
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| PSRR | 80dB (120Hz) |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-261-4, TO-261AA |
| Product Status | Active |
| Control Features | - |
| Current - Output | 500mA |
| Base Product Number | UA78M05 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Short Circuit |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Voltage - Input (Max) | 25V |
| Voltage Dropout (Max) | 2V @ 350mA |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | SOT-223-4 |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 5V |