
Texas Instruments
Product No:
UA7905CKCS
Manufacturer:
Package:
TO-220-3
Batch:
-
Description:
IC REG LINEAR -5V 1.5A TO220-3
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.8835
0.8835
10
0.779
7.79
25
0.73188
18.297
100
0.597455
59.7455
250
0.554914
138.7285
500
0.472264
236.132
1000
0.377815
377.815
2500
0.34239
855.975
5000
0.318782
1593.91
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| PSRR | 60dB (120Hz) |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 |
| Product Status | Active |
| Control Features | - |
| Current - Output | 1.5A |
| Base Product Number | UA7905 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Short Circuit |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Negative |
| Operating Temperature | 0°C ~ 125°C |
| Voltage - Input (Max) | -25V |
| Voltage Dropout (Max) | 1.1V @ 1A |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | TO-220-3 |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | -5V |