
Nichicon
Product No:
UAS2G121MHD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 120UF 20% 400V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.427
4.427
10
3.9824
39.824
50
3.45173
172.5865
100
3.00922
300.922
500
2.478189
1239.0945
1000
2.301176
2301.176
2500
2.256915
5642.2875
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UAS |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 120 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 400 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.654" (42.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 540 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 864 mA @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |