
Nichicon
Product No:
UAS2G220MHD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 22UF 20% 400V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.919
1.919
10
1.51525
15.1525
50
1.31347
65.6735
100
1.136675
113.6675
500
0.858838
429.419
1000
0.757796
757.796
2500
0.707275
1768.1875
5000
0.682024
3410.12
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UAS |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 22 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 400 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.866" (22.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 165 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 264 mA @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |