
Nichicon
Product No:
UAS2G560MHD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 56UF 20% 400V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.401
3.401
10
2.7493
27.493
50
2.39951
119.9755
100
2.099595
209.9595
500
1.599724
799.862
1000
1.399758
1399.758
2500
1.34977
3374.425
5000
1.29978
6498.9
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UAS |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 56 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 400 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.319" (33.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 340 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 544 mA @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |