
Nichicon
Product No:
UAS2G680MHD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 68UF 20% 400V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.61
3.61
10
2.91365
29.1365
50
2.50591
125.2955
100
2.27278
227.278
500
1.689993
844.9965
1000
1.573447
1573.447
2500
1.515174
3787.935
5000
1.486038
7430.19
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UAS |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 68 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 400 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.476" (37.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 385 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 616 mA @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |