
Nichicon
Product No:
UAS2G820MHD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 82UF 20% 400V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.408
4.408
10
3.553
35.53
50
3.0552
152.76
100
2.771055
277.1055
500
2.06055
1030.275
1000
1.91844
1918.44
2500
1.847389
4618.4725
5000
1.811859
9059.295
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UAS |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 82 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 400 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.654" (42.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 435 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 696 mA @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |