
Nichicon
Product No:
UAS2G820MHD6
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 82UF 20% 400V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.3225
4.3225
10
3.8874
38.874
50
3.36889
168.4445
100
2.93702
293.702
500
2.4187
1209.35
1000
2.245933
2245.933
2500
2.202746
5506.865
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UAS |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 82 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 400 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.319" (33.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 430 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 688 mA @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |