
NKK Switches
Product No:
UB15KKG016G-JB
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
23.1325
23.1325
10
21.00735
210.0735
25
20.06324
501.581
50
19.00095
950.0475
100
18.29282
1829.282
250
17.112692
4278.173
500
14.60625
7303.125
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | NKK Switches |
| Type | Standard, Illuminated |
| Series | UB |
| Circuit | SPDT |
| Package | Bulk |
| Features | Overtravel |
| Actuator Type | Square, Button |
| Mounting Type | Panel Mount, Snap-In |
| Product Status | Active |
| Electrical Life | 200,000 Cycles |
| Mechanical Life | 1,000,000 Cycles |
| Switch Function | On-Mom |
| Actuator Marking | No Marking |
| Termination Style | Solder Lug |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | UB15KKG |
| Voltage Rating - AC | 28 V |
| Voltage Rating - DC | 28 V |
| Color - Actuator/Cap | Clear (White Filter/Diffuser) |
| Current Rating (Amps) | 0.4VA (AC/DC) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 50°C |
| Panel Cutout Dimensions | Square - 16.20mm x 16.20mm |
| Illumination Type, Color | LED, Blue |
| Illumination Voltage (Nominal) | 2.9 VDC |