
NKK Switches
Product No:
UB15NBKG01N
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
8.227
8.227
10
7.391
73.91
25
7.04938
176.2345
50
6.74633
337.3165
100
6.4809
648.09
250
6.13985
1534.9625
500
5.685028
2842.514
1000
5.419731
5419.731
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | NKK Switches |
| Type | Standard |
| Series | UB |
| Circuit | SPDT |
| Package | Bulk |
| Features | With Barrier |
| Actuator Type | Plunger for Cap |
| Mounting Type | Panel Mount, Snap-In |
| Product Status | Active |
| Electrical Life | 200,000 Cycles |
| Mechanical Life | 1,000,000 Cycles |
| Switch Function | On-Mom |
| Actuator Marking | No Marking |
| Termination Style | Solder Lug |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | UB15NBK |
| Voltage Rating - AC | 28 V |
| Voltage Rating - DC | 28 V |
| Color - Actuator/Cap | - |
| Current Rating (Amps) | 0.4VA (AC/DC) |
| Operating Temperature | -20°C ~ 70°C |
| Panel Cutout Dimensions | Rectangular - 22.40mm x 16.20mm |
| Illumination Type, Color | - |
| Illumination Voltage (Nominal) | - |