
NKK Switches
Product No:
UB15SKG036G-JB
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
22.287
22.287
10
20.2388
202.388
25
19.32908
483.227
40
18.305788
732.23152
80
17.623574
1409.88592
230
16.486585
3791.91455
440
14.071875
6191.625
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | NKK Switches |
| Type | Standard, Illuminated |
| Series | UB |
| Circuit | SPDT |
| Package | Tray |
| Features | Process Sealed |
| Actuator Type | Square, Button |
| Mounting Type | Through Hole |
| Product Status | Active |
| Electrical Life | 200,000 Cycles |
| Mechanical Life | 1,000,000 Cycles |
| Switch Function | On-Mom |
| Actuator Marking | No Marking |
| Termination Style | PC Pin |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | UB15SKG |
| Voltage Rating - AC | 28 V |
| Voltage Rating - DC | 28 V |
| Color - Actuator/Cap | Clear (White Filter/Diffuser) |
| Current Rating (Amps) | 0.4VA (AC/DC) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 50°C |
| Panel Cutout Dimensions | - |
| Illumination Type, Color | LED, Blue |
| Illumination Voltage (Nominal) | 2.9 VDC |