
NKK Switches
Product No:
UB16KKG01N-A
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
8.911
8.911
10
8.02655
80.2655
25
7.69082
192.2705
50
7.31253
365.6265
100
7.018315
701.8315
250
6.598092
1649.523
500
6.093794
3046.897
1000
5.883654
5883.654
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | NKK Switches |
| Type | Standard |
| Series | UB |
| Circuit | SPDT |
| Package | Bulk |
| Features | Process Sealed |
| Actuator Type | Square, Button |
| Mounting Type | Panel Mount, Snap-In |
| Product Status | Active |
| Electrical Life | 200,000 Cycles |
| Mechanical Life | 200,000 Cycles |
| Switch Function | On-On |
| Actuator Marking | No Marking |
| Termination Style | Solder Lug |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | UB16KKG |
| Voltage Rating - AC | 28 V |
| Voltage Rating - DC | 28 V |
| Color - Actuator/Cap | Black |
| Current Rating (Amps) | 0.4VA (AC/DC) |
| Operating Temperature | -20°C ~ 70°C |
| Panel Cutout Dimensions | Square - 16.20mm x 16.20mm |
| Illumination Type, Color | - |
| Illumination Voltage (Nominal) | - |