
NKK Switches
Product No:
UB16NBKW01N-B
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
8.303
8.303
10
7.4651
74.651
25
7.12082
178.0205
50
6.81454
340.727
100
6.546545
654.6545
250
6.202018
1550.5045
500
5.742598
2871.299
1000
5.474622
5474.622
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | NKK Switches |
| Type | Standard |
| Series | UB |
| Circuit | SPDT |
| Package | Bulk |
| Features | With Barrier |
| Actuator Type | Rectangular, Button |
| Mounting Type | Panel Mount, Snap-In |
| Product Status | Active |
| Electrical Life | 10,000 Cycles |
| Mechanical Life | 200,000 Cycles |
| Switch Function | On-On |
| Actuator Marking | No Marking |
| Termination Style | Solder Lug |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | UB16NBK |
| Voltage Rating - AC | 125 V |
| Voltage Rating - DC | 30 V |
| Color - Actuator/Cap | White |
| Current Rating (Amps) | 5A (AC/DC) |
| Operating Temperature | -20°C ~ 70°C |
| Panel Cutout Dimensions | Rectangular - 22.40mm x 16.20mm |
| Illumination Type, Color | - |
| Illumination Voltage (Nominal) | - |