
NKK Switches
Product No:
UB16SKG035F-JF
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
10.887
10.887
10
9.80495
98.0495
25
9.39398
234.8495
50
8.9319
446.595
100
8.57261
857.261
250
8.059306
2014.8265
500
7.443326
3721.663
1000
7.186655
7186.655
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | NKK Switches |
| Type | Standard, Illuminated |
| Series | UB |
| Circuit | SPDT |
| Package | Bulk |
| Features | Process Sealed |
| Actuator Type | Square, Button |
| Mounting Type | Through Hole |
| Product Status | Active |
| Electrical Life | 200,000 Cycles |
| Mechanical Life | 200,000 Cycles |
| Switch Function | On-On |
| Actuator Marking | No Marking |
| Termination Style | PC Pin |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | UB16SKG |
| Voltage Rating - AC | 28 V |
| Voltage Rating - DC | 28 V |
| Color - Actuator/Cap | Clear (Green Filter/Diffuser) |
| Current Rating (Amps) | 0.4VA (AC/DC) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 50°C |
| Panel Cutout Dimensions | - |
| Illumination Type, Color | LED, Green |
| Illumination Voltage (Nominal) | 2.1 VDC |