
NKK Switches
Product No:
UB215KKG016CF-1JB
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
17.5275
17.5275
10
15.7168
157.168
25
15.02596
375.649
40
14.248575
569.943
80
13.730474
1098.43792
230
12.866886
2959.38378
440
11.91699
5243.4756
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | NKK Switches |
| Type | Standard, Illuminated |
| Series | UB2 |
| Circuit | SPDT |
| Package | Tray |
| Features | Process Sealed Plunger |
| Actuator Type | Square, Button |
| Mounting Type | Panel Mount, Snap-In |
| Product Status | Active |
| Electrical Life | 200,000 Cycles |
| Mechanical Life | 1,000,000 Cycles |
| Switch Function | On-Mom |
| Actuator Marking | No Marking |
| Termination Style | Solder Lug |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | UB215KK |
| Voltage Rating - AC | 28 V |
| Voltage Rating - DC | 28 V |
| Color - Actuator/Cap | Clear (White Filter/Diffuser) |
| Current Rating (Amps) | 0.4VA (AC/DC) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 50°C |
| Panel Cutout Dimensions | Square - 17.40mm x 17.40mm |
| Illumination Type, Color | LED, Green/Red |
| Illumination Voltage (Nominal) | 2.1, 3.5 VDC |