
NKK Switches
Product No:
UB215KKW01N-4JA
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
8.5025
8.5025
10
7.6608
76.608
25
7.3397
183.4925
40
6.9787
279.148
80
6.697861
535.82888
230
6.296809
1448.26607
440
5.81553
2558.8332
945
5.614994
5306.16933
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | NKK Switches |
| Type | Standard |
| Series | UB2 |
| Circuit | SPDT |
| Package | Tray |
| Features | RTV Adhesive Sealant on Terminals |
| Actuator Type | Square, Button |
| Mounting Type | Panel Mount, Snap-In |
| Product Status | Active |
| Electrical Life | 10,000 Cycles |
| Mechanical Life | 1,000,000 Cycles |
| Switch Function | On-Mom |
| Actuator Marking | No Marking |
| Termination Style | Solder Lug |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | UB215KK |
| Voltage Rating - AC | 125 V |
| Voltage Rating - DC | 30 V |
| Color - Actuator/Cap | Clear (Black Filter/Diffuser) |
| Current Rating (Amps) | 5A (AC/DC) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 70°C |
| Panel Cutout Dimensions | Square - 17.40mm x 17.40mm |
| Illumination Type, Color | - |
| Illumination Voltage (Nominal) | - |