
NKK Switches
Product No:
UB216KKG015D
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
13.927
13.927
10
12.48585
124.8585
25
11.93732
298.433
50
11.31963
565.9815
100
10.90809
1090.809
250
10.222038
2555.5095
500
9.467396
4733.698
1000
8.490625
8490.625
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | NKK Switches |
| Type | Standard, Illuminated |
| Series | UB2 |
| Circuit | SPDT |
| Package | Bulk |
| Features | Sealed - Fully |
| Actuator Type | Plunger for Cap |
| Mounting Type | Panel Mount, Snap-In |
| Product Status | Active |
| Electrical Life | 200,000 Cycles |
| Mechanical Life | 200,000 Cycles |
| Switch Function | On-On |
| Actuator Marking | No Marking |
| Termination Style | Solder Lug |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | UB216KK |
| Voltage Rating - AC | 28 V |
| Voltage Rating - DC | 28 V |
| Color - Actuator/Cap | - |
| Current Rating (Amps) | 0.4VA (AC/DC) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 50°C |
| Panel Cutout Dimensions | Square - 17.40mm x 17.40mm |
| Illumination Type, Color | LED, Amber |
| Illumination Voltage (Nominal) | 2 VDC |