
NKK Switches
Product No:
UB225KKW016CF
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
17.8885
17.8885
10
16.24215
162.4215
25
15.51236
387.809
50
14.69099
734.5495
100
14.143505
1414.3505
250
13.23103
3307.7575
500
11.293125
5646.5625
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | NKK Switches |
| Type | Standard, Illuminated |
| Series | UB2 |
| Circuit | DPDT |
| Package | Bulk |
| Features | Sealed - Fully |
| Actuator Type | Plunger for Cap |
| Mounting Type | Panel Mount, Snap-In |
| Product Status | Active |
| Electrical Life | 10,000 Cycles |
| Mechanical Life | 1,000,000 Cycles |
| Switch Function | On-Mom |
| Actuator Marking | No Marking |
| Termination Style | Solder Lug |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | UB225KK |
| Voltage Rating - AC | 125 V |
| Voltage Rating - DC | 30 V |
| Color - Actuator/Cap | - |
| Current Rating (Amps) | 5A (AC/DC) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 50°C |
| Panel Cutout Dimensions | Square - 17.40mm x 17.40mm |
| Illumination Type, Color | LED, Green/Red |
| Illumination Voltage (Nominal) | 2.1, 3.5 VDC |