
NKK Switches
Product No:
UB225SKG036B-2B
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.4VA 28V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
28.6805
28.6805
10
26.0452
260.452
25
24.87518
621.8795
50
23.5581
1177.905
100
22.680205
2268.0205
250
21.216958
5304.2395
500
18.109375
9054.6875
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | NKK Switches |
| Type | Standard, Illuminated |
| Series | UB2 |
| Circuit | DPDT |
| Package | Bulk |
| Features | Sealed - Fully |
| Actuator Type | Square, Button |
| Mounting Type | Through Hole |
| Product Status | Active |
| Electrical Life | 200,000 Cycles |
| Mechanical Life | 1,000,000 Cycles |
| Switch Function | On-Mom |
| Actuator Marking | No Marking |
| Termination Style | PC Pin |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | UB225SK |
| Voltage Rating - AC | 28 V |
| Voltage Rating - DC | 28 V |
| Color - Actuator/Cap | White |
| Current Rating (Amps) | 0.4VA (AC/DC) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 50°C |
| Panel Cutout Dimensions | - |
| Illumination Type, Color | LED, White |
| Illumination Voltage (Nominal) | 3.3 VDC |