
NKK Switches
Product No:
UB25KKW016F
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
24.358
24.358
10
22.1179
221.179
25
21.12344
528.086
50
20.0051
1000.255
100
19.25954
1925.954
250
18.017016
4504.254
500
15.378125
7689.0625
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | NKK Switches |
| Type | Standard, Illuminated |
| Series | UB |
| Circuit | DPDT |
| Package | Bulk |
| Features | Spot LED |
| Actuator Type | Plunger for Cap |
| Mounting Type | Panel Mount, Snap-In |
| Product Status | Active |
| Electrical Life | 10,000 Cycles |
| Mechanical Life | 1,000,000 Cycles |
| Switch Function | On-Mom |
| Actuator Marking | No Marking |
| Termination Style | Solder Lug |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | UB25KKW |
| Voltage Rating - AC | 125 V |
| Voltage Rating - DC | 30 V |
| Color - Actuator/Cap | - |
| Current Rating (Amps) | 5A (AC/DC) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 50°C |
| Panel Cutout Dimensions | Square - 16.20mm x 16.20mm |
| Illumination Type, Color | LED, Green |
| Illumination Voltage (Nominal) | 3.2 VDC |