
NKK Switches
Product No:
UB25RKW03N
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
9.0155
9.0155
10
8.1187
81.187
25
7.7786
194.465
50
7.39594
369.797
100
7.098495
709.8495
250
6.673408
1668.352
500
6.163353
3081.6765
1000
5.950819
5950.819
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | NKK Switches |
| Type | Standard |
| Series | UB |
| Circuit | DPDT |
| Package | Bulk |
| Features | Spot LED |
| Actuator Type | Plunger for Cap |
| Mounting Type | Through Hole |
| Product Status | Active |
| Electrical Life | 10,000 Cycles |
| Mechanical Life | 1,000,000 Cycles |
| Switch Function | On-Mom |
| Actuator Marking | No Marking |
| Termination Style | PC Pin |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | UB25RKW |
| Voltage Rating - AC | 125 V |
| Voltage Rating - DC | 30 V |
| Color - Actuator/Cap | - |
| Current Rating (Amps) | 5A (AC/DC) |
| Operating Temperature | -20°C ~ 70°C |
| Panel Cutout Dimensions | - |
| Illumination Type, Color | - |
| Illumination Voltage (Nominal) | - |