
NKK Switches
Product No:
UB26KKG015F-JF
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
13.167
13.167
10
11.8959
118.959
25
11.32362
283.0905
40
10.750912
430.03648
80
10.36925
829.54
230
9.733082
2238.60886
440
8.906079
3918.67476
945
7.873125
7440.103125
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | NKK Switches |
| Type | Standard, Illuminated |
| Series | UB |
| Circuit | DPDT |
| Package | Tray |
| Features | Stainless Steel |
| Actuator Type | Square, Button |
| Mounting Type | Panel Mount, Snap-In |
| Product Status | Active |
| Electrical Life | 200,000 Cycles |
| Mechanical Life | 200,000 Cycles |
| Switch Function | On-On |
| Actuator Marking | No Marking |
| Termination Style | Solder Lug |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | UB26KKG |
| Voltage Rating - AC | 28 V |
| Voltage Rating - DC | 28 V |
| Color - Actuator/Cap | Clear (Green Filter/Diffuser) |
| Current Rating (Amps) | 0.4VA (AC/DC) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 50°C |
| Panel Cutout Dimensions | Square - 16.20mm x 16.20mm |
| Illumination Type, Color | LED, Green |
| Illumination Voltage (Nominal) | 2.1 VDC |