
NKK Switches
Product No:
UB26NBKG015F-JB
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
14.2785
14.2785
10
12.8003
128.003
25
12.23752
305.938
40
11.604725
464.189
80
11.182688
894.61504
230
10.479364
2410.25372
440
9.705722
4270.51768
945
8.704375
8225.634375
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | NKK Switches |
| Type | Standard, Illuminated |
| Series | UB |
| Circuit | DPDT |
| Package | Tray |
| Features | With Barrier |
| Actuator Type | Rectangular, Button |
| Mounting Type | Panel Mount, Snap-In |
| Product Status | Active |
| Electrical Life | 200,000 Cycles |
| Mechanical Life | 200,000 Cycles |
| Switch Function | On-On |
| Actuator Marking | No Marking |
| Termination Style | Solder Lug |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | UB26NBK |
| Voltage Rating - AC | 28 V |
| Voltage Rating - DC | 28 V |
| Color - Actuator/Cap | Clear (White Filter/Diffuser) |
| Current Rating (Amps) | 0.4VA (AC/DC) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 50°C |
| Panel Cutout Dimensions | Rectangular - 22.40mm x 16.20mm |
| Illumination Type, Color | LED, Green |
| Illumination Voltage (Nominal) | 2.1 VDC |