
Nichicon
Product No:
UBT1C101MPD8
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 16V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.6555
0.6555
10
0.46455
4.6455
50
0.3515
17.575
100
0.306185
30.6185
500
0.226822
113.411
1000
0.192802
192.802
2500
0.18146
453.65
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UBT |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 320 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 100 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.138" (3.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Obsolete |
| Voltage - Rated | 16 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 125°C |
| Size / Dimension | 0.315" Dia (8.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.531" (13.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 170 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 340 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |