
Nichicon
Product No:
UBT1H100MPD8
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.627
0.627
10
0.43985
4.3985
50
0.33269
16.6345
100
0.289845
28.9845
500
0.214681
107.3405
1000
0.182486
182.486
2500
0.17175
429.375
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UBT |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 750 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 10 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.138" (3.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 50 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 125°C |
| Size / Dimension | 0.315" Dia (8.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.531" (13.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 90 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 180 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |