
Nichicon
Product No:
UBT1H101MPD8
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.8265
0.8265
10
0.61085
6.1085
50
0.48849
24.4245
100
0.418665
41.8665
500
0.331417
165.7085
1000
0.279091
279.091
2500
0.261649
654.1225
5000
0.244207
1221.035
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UBT |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 180 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 100 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 50 V |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 125°C |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.571" (14.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 277.5 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 555 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |