
Nichicon
Product No:
UBT1H470MPD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 50V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.6935
0.6935
10
0.4902
4.902
50
0.37031
18.5155
100
0.322525
32.2525
500
0.238906
119.453
1000
0.203082
203.082
2500
0.19113
477.825
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UBT |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 350 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 47 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.138" (3.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Obsolete |
| Voltage - Rated | 50 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 125°C |
| Size / Dimension | 0.315" Dia (8.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.531" (13.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 220 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 440 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |