
Nichicon
Product No:
UBT1H471MHD8
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.5865
1.5865
10
1.24925
12.4925
50
1.083
54.15
100
0.937175
93.7175
500
0.708111
354.0555
1000
0.624806
624.806
2500
0.583148
1457.87
5000
0.562324
2811.62
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UBT |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 55 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 470 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Obsolete |
| Voltage - Rated | 50 V |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 125°C |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.063" (27.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 825 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.65 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |