
Nichicon
Product No:
UBT1J220MPD8TD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 22UF 20% 63V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.741
0.741
10
0.52535
5.2535
50
0.3971
19.855
100
0.3458
34.58
500
0.256158
128.079
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UBT |
| Package | Cut Tape (CT) |
| Ratings | - |
| Impedance | 2 Ohms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 22 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.138" (3.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 63 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 125°C |
| Size / Dimension | 0.315" Dia (8.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.531" (13.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 65 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 130 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |