
Nichicon
Product No:
UBT1V471MHD8
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.1875
1.1875
10
0.9367
9.367
50
0.81206
40.603
100
0.702715
70.2715
500
0.530936
265.468
1000
0.468474
468.474
2500
0.437247
1093.1175
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UBT |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 58 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 470 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Obsolete |
| Voltage - Rated | 35 V |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 125°C |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.866" (22.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 665 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.33 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |