
Nichicon
Product No:
UBT2A101MHD8
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 100V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.3585
1.3585
10
1.0697
10.697
50
0.9272
46.36
100
0.802465
80.2465
500
0.60629
303.145
1000
0.534974
534.974
2500
0.499301
1248.2525
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UBT |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 250 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 100 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Obsolete |
| Voltage - Rated | 100 V |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 125°C |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.866" (22.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 495 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 990 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |