
Nichicon
Product No:
UBT2A221MHD8
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 100V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.546
2.546
10
2.0615
20.615
50
1.79873
89.9365
100
1.573865
157.3865
500
1.199147
599.5735
1000
1.049256
1049.256
2500
1.011778
2529.445
5000
0.974301
4871.505
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UBT |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 110 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 220 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 100 V |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 125°C |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.063" (27.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 750 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.5 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |