
Nichicon
Product No:
UBW1E102MHD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.242
2.242
10
1.8107
18.107
50
1.58004
79.002
100
1.38263
138.263
500
1.053417
526.7085
1000
0.921738
921.738
2500
0.88882
2222.05
5000
0.855902
4279.51
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UBW |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 33 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 1000 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 25 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 135°C |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.063" (27.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 135°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.173 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.75 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |