
Nichicon
Product No:
UBW1E471MPD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.482
1.482
10
1.16755
11.6755
50
1.01232
50.616
100
0.875995
87.5995
500
0.661846
330.923
1000
0.583984
583.984
2500
0.545053
1362.6325
5000
0.525578
2627.89
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UBW |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 57 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 470 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 25 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 135°C |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.866" (22.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 135°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 550 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.1 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |