
Nichicon
Product No:
UBW1J101MPD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 63V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.9975
0.9975
10
0.75715
7.5715
50
0.62909
31.4545
100
0.54169
54.169
500
0.419368
209.684
1000
0.361124
361.124
2500
0.33782
844.55
5000
0.32035
1601.75
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UBW |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 410 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 100 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 63 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 135°C |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.709" (18.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 135°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 345 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 690 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |