
Nichicon
Product No:
UBW1J221MHD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 63V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.3015
1.3015
10
1.0298
10.298
50
0.89281
44.6405
100
0.772635
77.2635
500
0.583737
291.8685
1000
0.515062
515.062
2500
0.480719
1201.7975
5000
0.463552
2317.76
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UBW |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 160 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 220 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 63 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 135°C |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.866" (22.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 135°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 525 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.05 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |