
Nichicon
Product No:
UBW1J470MPD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 63V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.817
0.817
10
0.6175
6.175
50
0.51319
25.6595
100
0.44194
44.194
500
0.342152
171.076
1000
0.294633
294.633
2500
0.275624
689.06
5000
0.261364
1306.82
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UBW |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 590 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 47 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 63 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 135°C |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.571" (14.50mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 135°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 265 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 530 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |