
Nichicon
Product No:
UBW1J471MHD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 63V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.7575
1.7575
10
1.42025
14.2025
50
1.23975
61.9875
100
1.084805
108.4805
500
0.826538
413.269
1000
0.723216
723.216
2500
0.697395
1743.4875
5000
0.671564
3357.82
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UBW |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 97 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 470 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 63 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 135°C |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.319" (33.50mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 135°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 730 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.46 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |