
Nichicon
Product No:
UBW1K331MHD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 80V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.8525
1.8525
10
1.4991
14.991
50
1.30815
65.4075
100
1.14456
114.456
500
0.872081
436.0405
1000
0.763068
763.068
2500
0.735813
1839.5325
5000
0.708558
3542.79
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UBW |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 160 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 330 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 80 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 135°C |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.319" (33.50mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 135°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 695 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.39 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |