
Nichicon
Product No:
UBW1V331MPD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 35V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.0355
1.0355
10
0.8151
8.151
50
0.7068
35.34
100
0.61161
61.161
500
0.46208
231.04
1000
0.407721
407.721
2500
0.380532
951.33
5000
0.366947
1834.735
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UBW |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 75 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 330 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 35 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 135°C |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.866" (22.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 135°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 475 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 950 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |