
Nichicon
Product No:
UBW2A100MPD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 10UF 20% 100V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.741
0.741
10
0.5453
5.453
50
0.43605
21.8025
100
0.37373
37.373
500
0.295887
147.9435
1000
0.249166
249.166
2500
0.233596
583.99
5000
0.218016
1090.08
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UBW |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 1.5 Ohms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 10 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.138" (3.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 100 V |
| Lifetime @ Temp. | 1000 Hrs @ 135°C |
| Size / Dimension | 0.315" Dia (8.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.531" (13.50mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 135°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 75 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 150 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |