
Nichicon
Product No:
UBX1C102MHL
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.6195
3.6195
10
2.9222
29.222
50
2.51332
125.666
100
2.279525
227.9525
500
1.695009
847.5045
1000
1.578121
1578.121
2500
1.519668
3799.17
5000
1.490446
7452.23
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UBX |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 1000 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Last Time Buy |
| Voltage - Rated | 16 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 150°C |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.043" (26.50mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 536 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 800 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |